x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

אבחון פסיכולוגי - חשיבות האבחנה הפסיכולוגית וסוגי אבחונים

תאריך: 03/11/2010 13:56   מחבר: קולות לבריאות הנפש

אבחון פסיכולוגי, הנקרא גם אבחון פסיכודיאגנוסטי, הינו תהליך הערכה ייחודי המתבצע תחת הזמנה מיוחדת ולא כחלק מטיפול פסיכולוגי. האבחון נערך על ידי פסיכולוג קליני וכולל תחתיו ראיון אישי וסדרת מבחנים הבודקים בעיקר יכולות אינטיליגנציה, קוגניציה, גרפומוטוריקה ורגש. לאבחון הפסיכולוגי יש מימד כמותי ומימד ערכי- למול בדיקת מנת משכל הוא בודק גם מניעים רגשיים ושיקולים פנימיים בקבלת החלטות.

האבחון ממפה את אישיותו של הפונה על פי מבחנים פסיכולוגיים שנבדקו ונמצאו כמייצגים נאמנה תכונות אופי – המבחנים באבחון הפסיכולוגי כוללים בדיקת יכולות כתיבה, שאלות אינטיליגנציה, שאלות לפי כתמי רורשאך (כתמי הדיו), ציורים, הבנה סדרתית ועוד.

האבחון אורך בדרך כלל שתי פגישות כשכל אחת מהן אורכת כשעתיים וחצי, ולעיתים יכול להתקיים בפורמט של פגישה אחת, בתיאום עם הפונה כאשר יש צורך במבחנים ממוקדים יחסית תוך השמטה של אחרים.

אפשר לראות באבחון הפסיכולוגי השלמה לטיפול הפסיכולוגי – מטרת האבחון לרכז את נקודות אופיו העיקריות של הפונה – חולשות יחד עם עוצמות – על מנת ליצור מתווה אופי תמציתי וממוקד שיסייע לפונה להעריך נכונה מחד את ההיבטים באופיו המניעים אותו בחייו ומאידך את אלו הבולמים אותו מלהשיג את מטרותיו.

מחפשים מידע אודות הפרעות קשב וריכוז? ליחצו כאן

האבחון מציג בתום התהליך ובשלב המשוב מול הפונה את מפת הפוטנציאל שלו - רגשית, אינטלקטואלית וקוגניטיבית ובכך מהווה בפוטנציה אבן דרך של ממש בחייו לשינוי, לחיזוק ולהגשמה.

מצבים בהם מומלץ לפנות לאבחון פסיכולוגי

מבחינת קהל היעד, האבחונים הפסיכולוגיים מתאימים גם לבוגרים וגם לילדים מעל הגיל הרך. ילדים ובוגרים פעמים רבות סובלים מבעיות דומות, כשלעיתים הבוגרים בעצם נושאים על גבם קשיים שלא טופלו בגילאים צעירים, ומכאן החשיבות לערוך את האבחון בשלבים מוקדמים בחיים כשעולה הצורך.

למידע נוסף, תוכלו לקרוא אודות פסיכולוג ילדים.

האבחון מומלץ לבעלי קשיים ובעיות בדימוי העצמי וקשיי תקשורת עם הסביבה, לילדים בעלי קשיים חברתיים ובעיות התנהגות, לילדים ובוגרים עם מעצורים רגשיים, לבוגרים (ובמקרים חמורים גם ילדים) החוזרים על דפוסים מעקבים והרסניים בחייהם הפוגעים בתפקוד, לבוגרים הסקרנים לגבי הכוונה מקצועית, לימודית ופוטנציאל שכלי, לאלו המצויים בצומת מכריע בחייהם, והמניעים עוד רבים ומגוונים.

סוגי אבחונים פסיכולוגיים

לאנשים המתחבטים בנושא הכוונה תעסוקתית מומלץ פעמים רבות לפנות לאבחון תעסוקתי – יום מקיף הבודק את כישוריהם בסדרה של מבחנים מתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית, הממפים ובוקים מיומנויות חשיבה, אישיות, דינמיקה קבוצתית, גרפולוגיה, ביטוי יצירתי ועוד.

המכון המספק את האבחון מתווה בסופו של התהליך חוות דעת מקצועית לגבי פוטנציאל הפונה למימוש עבודה ספציפית או המלצה ערוכה ומפורטת לגבי תחומי ההתמקצעות המתאימים לו יותר לניצול כישוריו האינדיווידואליים.

חשיבותו של האבחון בקרב פעוטות איננה נעלמת מעיני החוקרים – ולכן קיים האבחון ההתפתחותי. אבחון זה מאפשר לפסיכולוג ההתפתחותי לזהות אם התפתחות הפעוט תקינה ביחס לגילו. האבחון ההתפתחותי בודק את כישוריו המוטוריים של הפעוט, את תגובותיו והתנהגותו.

קיראו בהרחבה על: פסיכולוגיה התפתחותית

המשימות כמובן תואמות את הגיל הצעיר ואינן מאיימות – מדובר במשחקים שהילד מורגל אליהם בבית, כמו משחקי קובייה, הרכבה וציור. לאבחון במרפאה נוספת חוות הדעת של ההורים וכך בסופו של דבר מותוות תמונת אופן התפתחות הילד, נבדקת מידת עצמאותו, מזוהים קשיים מול יתרונות וכל מה שכל כך קריטי עבור הורים לתינוקות לדעת – שכן עיכובים התפתחותיים שאינם מזוהים ומטופלים עשויים להחריף וללוות עד לבגרות. 

אבחונים מסוג נוסף הקריטיים לשלבים המוקדמים בחיים הם האבחון הדידקטי והפסיכודידקטי:

הראשון בודק את המצאותם של ליקויי למידה ונערך על ידי מאבחן דידקטי או פסיכולוג חינוכי שהוסמך לכך. האבחון הדידקטי כולל הערכה של יכולת מילולית, צורנית, תפיסתית-חזותית, מוטורית, פורמלית (טכניקות קריאה, הבנת הנקרא וכיוצא בזאת) ועוד.

מטרתו של האבחון לזהות בולמים אפשריים ביכולות הלמידה של הילד (מדובר על גילאי יסודי ומעלה) יחד עם זיהוי כוחותיו האינדיווידואליים שבהם הוא צריך להתרכז תוך מישובם והטעמתם. במידה ומאותרים קשיי למידה ספציפיים המאבחן יכול להתוות ולהמליץ על הקלות לימודיות ותוכנית לימודיים ייעודית עבור הילד.

לקריאה נוספת: גיל ההתבגרות

האבחון הפסיכודידקטי, הנערך על ידי פסיכולוג קליני או חינוכי, מהווה מעין השלמה לאבחון הדידקטי שכן זה השני מזהה את הגורמים הרגשיים לליקויי הלמידה.

באבחון הפסיכודידקטי הילד נבחן גם בפורמט שצוין לעיל וגם בפורמט של אבחון פסיכולוגי לצורך בדיקת הערכתו העצמית ומניעיו הפנימיים. אבחון זה מומלץ עבור ילדים שהתנהגותם מורכבת ואיננה מובנת או כאשר הם באים מרקע משפחתי בעייתי או חינוכי לקוי. 

אתר קולות מאחל לכם גלישה נעימה וגם, כמובן, מלוא הטנא בריאות הנפש!

לקריאה נוספת: טיפול קצר מועד

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה
קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
מילון תרופות פסיכיאטריות - מידע על כל התרופות הפסיכיאטריות בתחום בריאות הנפש, לפי סדר האל"ף-בי"ת.