x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

כיצד ניתן לזהות ולהתמודד עם אנורקסיה?

תאריך: 06/07/2014 15:13   מחבר: קולות לבריאות הנפש

אנורקסיה נוירוזה (Anorexia nervosa) היא הפרעת אכילה (Eating disorder) קשה העלולה לגרום בנסיבות קיצוניות למוות. משמעות המונח 'אנורקסיה' ביוונית הוא 'אובדן תיאבון', והפרעה זו אכן מתאפיינת בחשש או פחד מאכילה והשמנה, בדיאטה קיצונית, בירידה חדה במשקל ובפגיעה בבריאות.

היום מוכרת האנורקסיה כהפרעה נפשית מסוכנת, הפוגעת בבריאות ומובילה אפילו למוות בחמישה אחוזים מהמקרים. מבחינה סטטיסטית, נשים ובעיקר נערות צעירות ובחורות נמצאות בקבוצת הסיכון ללקות בהפרעת אכילה זו.

הסיבות להתפתחות האנורקסיה הן רבות ומורכבות וכוללות היבטים פסיכולוגים, חברתיים, תרבותיים ופיזיים. אבחון אנורקסיה נעשה ביחס לכמה מרכיבים, כדוגמת: ירידה חדה של משקל גוף, דימוי עצמי וגופני נמוך ותפיסת מציאות לא ריאלית. 

כיצד מתמודדים יחדיו? קרא/י עוד על טיפול משפחתי

הטיפול באנורקסיה נוירוזה לאחר האבחון נעשה ביחס ישיר למצב של המטופל או המטופלת וכולל בנוסף להיבטים רפואיים ותזונתיים גם היבטים פסיכולוגיים.

כיצד תדעו אם הקרוב/ה לכם סובל מאנורקסיה נרבוזה?

אנורקסיה איננה מתאפיינת באובדן תיאבון אלא בדיכויו באופן יזום. בהקשר זה, נהוג לרוב להבחין בין שני סוגי אנורקסיה.

במצבים של אנורקסיה מגבילה, דימוי הגוף של החולה הוא מעוות, ולמרות הרזון נדמה לו כי הוא סובל מעודף משקל ונראה שמן.

במצבים אלה נוהגים החולים להרעיב את עצמם, לעסוק בפעילות גופנית מוגזמת ולהשקיע את כל מרצם בירידה במשקל.

סוג האנורקסיה השני מתאפיין בניסיונות יזומים וקיצוניים לרדת במשקל, לבד מהימנעות מאכילה. שימוש במשלשלים, הקאות, פעילות גופנית אינטנסיבית ושימוש

בחוקנים הם כמה מהשיטות אותן נוקטים הסובלים מסוג זה של אנורקסיה.

לחץ/י לקריאה על טיפול קוגנטיבי התנהגותי לשינוי דפוסים מזיקים

בשני המקרים גורמת התנהגותם של החולים לאורך זמן לא רק לאובדן משקל אלא גם לפגיעה במערכת החיסונית (immune system), לרגישות לזיהומים, להפסקת מחזור הווסת אצל נשים, לבריחת סידן קשה ולעיתים גם להתקפי לב. אבחון האנורקסיה נעשה ביחס לגורמים המוזכרים וביחס לגורמים נוספים.

הימנעות יזומה מאכילה, דימוי גופני מעוות, שתיית משקאות חמים באופן מופרז, אכילה איטית מאוד, העלמת מזון בשיטות שונות, לבישת בגדים רחבים להסתרת הגוף, נטייה לסבול מקור גם במזג אוויר חם, שיער יבש ונשירה מוגזמת הם כולם סימנים מחשידים העלולים להעיד על מצב בו אדם לוקה בהפרעה. 

רוצים להבין את הלך הרוח המחשבתי של הסובלים מאנורקסיה? קראו על אתרי פרו אנה

כיצד ניתן לטפל באנורקסיה?

הטיפול באנורקסיה נוירוזה הוא רב מערכתי, כולל היבטים רפואיים, תזונתיים (nutrition) ופסיכולוגים, ונעשה בהתאם למצבו של החולה. מבחינה פיזיולוגית, כולל לרוב טיפול פסיכיאטרי או אשפוז בבית חולים במחלקה פסיכיאטרית או במחלקה המיועדת לסובלים מהפרעות אכילה.

מטרתו של האשפוז היא למנוע הידרדרות פיזית ובמקרים חמורים גם למנוע מוות. כמו כן, במחלקות ישנו לרוב גם טיפול פסיכולוגי, אם כי בהיקף מצומצם יותר ביחס לתמיכה הבריאותית. למטופל מותאם תפריט אישי, ובמקביל מושקעים מאמצים במטרה לשנות את דפוסי התנהגותו לבריאים ולחיוביים יותר.

כיצד מאבחנים הפרעות אישיות?

מבחינת ההיבט הנפשי, כולל הטיפול שיטות פסיכולוגיה שונות, שינוי היחס לאוכל, תרפיה (therapy) באומנות, תמיכה קבוצתית או טיפול קבוצתי, שינוי דפוסי החשיבה, תרגול אורח חיים בריא וסיוע גם מבחינה חברתית. בהקשר זה, גם לבני משפחה ישנו תפקיד חשוב ביותר והם זוכים לתמיכה של אנשי המקצוע במטרה לאפשר להם מאוחר יותר לסייע למטופל לחזור לחיים תקינים.  

לקריאה נוספת: טיפול נפשי - מגוון רחב של טיפולים נפשיים לכל דורש

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור