x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

ביבליותרפיה - טיפול באמצעות קריאה וכתיבה

תאריך: 30/06/2014 13:48   מחבר: קולות לבריאות הנפש

ביבליותרפיה היא שיטה טיפולית אשר נעשית תוך תהליכי קריאה או כתיבה של טקסטים ספרותיים, קולנועיים, ויזואליים וכדומה. נקודת הפתיחה המרכזית היא שבכלי הטיפולי האמור ניתן יהיה למצוא נרטיב כלשהו, אשר ביכולתו לשקף מגוון מושגים, חוויות ודימויים המאפיינים את האדם.

המודעות ליתרונות הביבליותרפיה כשיטת טיפולית המאפשרת לפתור מגוון בעיות עימן מתמודד האדם, עלתה עד מאוד בשנים האחרונות ורבים, מכל שכבות הגילאים, נהנים מיתרונותיה.

עקרונות טיפול בביבליותרפיה

ההנחה העומדת בלב השיטה היא כי עולמות תוכן אלה מסוגלים לגרום למטופל ללמוד רבות על עולמו הפנימי, במקביל לטיפולים פסיכו-אנליטיים, ובכך להתמודד עם מגוון צרכים אישיים והתפתחותיים.

הביבליותרפיה המודרנית פותחה במקור כשיטה להוראת ספרות בבתי הספר השונים, ובשנות ה-60 של המאה הקודמת החלה להיות יותר ויותר נפוצה גם במישור הפסיכולוגי, בעיקר בהתמודדות עם משברים אישיים וטראומות נפשיות.

למידע נוסף: פוסט טראומה.

תהליך הטיפול בביבליותרפיה

תהליך ביבליותרפיה ראוי כולל שלושה גורמים: מטפל מוסמך, מטופל וטקסט. האחרון, בין אם המדובר בטקסט חיצוני או בכזה שנכתב במיוחד לצרכי הטיפול, מהווה את מוקד השיחה. המטפל מתווך למעשה בין המטופל לטקסט, וזאת מתוך אמונה כי השפה הספרותית, ודיבור עליה, מאפשרים לאדם לנתח את אישיותו שלו עצמו.

דרך הזדהות עם הדמויות בסיפור, למשל, ניתן ללמוד רבות על אופיו של האדם ותפיסותיו לגבי העולם. מעבר לכך, הטקסט משמש להרחבת עולמו של המטופל, ומסגרת דרכה ביכולתו להבין אירועים שונים המתרחשים בחייו.

קיראו בהרחבה על טיפולים משלימים

אוכלוסיית טיפול מרכזית: ילדים

במרבית המקרים, טיפולי הביבליותרפיה מיועדים לילדים או לתינוקות בגיל הרך. בגילאים אלה, נתקלים הילדים בקושי משמעותי להביע את רגשותיהם ותחושותיהם האישיות באופן פומבי- דבר ההופך לאפשרי באמצעות הסיפור.

העיקרון המרכזי פה הוא עיקרון "ההשלכה". כששואלים את הילד "מה מרגיש כריסטופר רובין ברגע זה?", או מבקשים ממנו להמשיך את הסיפור, למשל, ניתן להסיק על תחושותיו האישיות של הילד עצמו.

בשנים האחרונות, משמשת הביבליותרפיה כלי אלטרנטיבי לגיטימי לטיפול בקשיים רגשיים ובעיות מנטאליות מגוונות.

השיטה אידיאלית בעבור מי אשר חוו טראומה ומתקשים לדבר על כך בגוף הראשון. במקרים מסוג זה, התיווך דרך הטקסט, מכשיר את הקרקע להתמודדות עם קשיים בביטוי הטראומה.

השיטה מסייעת רבות למבוגרים הסובלים מקשיים חברתיים, בעיות הסתגלות או תקשורת, אשר לא פעם עוקבים לחוויה קשה שעבר האדם. בנוסף, היא עונה על קשיים דוגמת דיכאון, חרדה, אכילה כפייתית, קשיים תעסוקתיים, בעיות למידה, ליקויי למידה, ביטחון עצמי נמוך ואחרים.

הדגשים בבחירת מטפל

ביבליותרפיסטים הם מטפלים אשר עברו הכשרה מקיפה בנושא, ותמיד עדיף לבחור כאלו המחזיקים בתואר שני של טיפול באמנויות לצד התעודה. בבואם של ההורים לבחור מטפל כזה, לכן, עליהם לוודא כי אכן הוא עבר את ההכשרה הזו, ומחזיק בתעודות הנדרשות לשיטת הטיפול האמורה.

לקריאה נוספת: פסיכודרמה ובריאות הנפש

מעבר לכך, יש לשים לב לאמינות שמקנה איש המקצוע ולכימיה שלו עם המטופל. כל אדן וילדים בפרט, אשר ירגישו שלא בנוח עם המטפל ולא יבססו עמו מערכת אמון, יתקשה לחשוף בפניו את רגשותיו ובכך ימנע את ההתקדמות הטיפול והשפעתו.

קיראו בהרחבה על: קלינאי תקשורת

טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור