x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

דחק stress - מרגישים מצוקה וחוסר איזון?

תאריך: 06/07/2014 15:11   מחבר: קולות לבריאות הנפש

תיאורית הדחק (stress) טוענת כי כל אחד מאיתנו מועד לפתח בעיות - נפשיות או גופניות, שלרוב מופיעות באופן זמני תחת מצבי לחץ עצומים. לעתים בעיות זמניות אלו הופכות לקבועות, אם אנחנו נמצאים הרבה זמן תחת אותו מצב מלחיץ, באופן שמתחיל כבר לשנות באופן קבוע את מי שהיינו קודם לכן.

בעיות גופניות הקשורות להפרעת דחק הן בעיות בלחץ הדם, תפקודי הלב, התרופפות המערכת החיסונית, פגיעה במערכת העיכול ואפילו יש הקושרים דחק להופעת מחלת הסרטן.

כך או כך, אם הבעיה נגרמה רק ממוקד הסטרס היא אמורה לעבור כשהוא עובר, ואם הוא היה רק טריגר לבעיה נפשית או גופנית עמוקה יותר, ייתכן כי היא תישאר.

מחקרים בתחום בריאות הנפש מלמדים כי במאה העשרים ואחת אנו נמצאים תחת רמות משתנות של דחק באופן תדיר, ולכן אין זה מתמיה כי אנשים רבים סובלים מהשפעות הדחק על בסיס יומיומי.

גורמי דחק - מה צריך לחפש?

הגורמים העיקריים להפרעת דחף הנם דרישות ההסתגלות שלנו לסביבה. הסביבה שלנו הרי כל הזמן משתנה, והאדם הבריא נאבק כדי להתאים את עצמו אליה. אם כן דרישות ההסתגלות הן גורמי דחק, התגובה שלנו אליהן היא דחק, ואנו מתאמצים להתמודד עימן עם מה שנקרא אסטרטגיות התמודדות.

מכאן שדחק והתמודדות הם שני מושגים שקשורים אחד לשני ותלויים זה בזה, שהרי ללא דחק לא היינו צריכים להתמודד עם שום דבר, וללא יכולת להתמודדות לא היינו מסתגלים לסביבה שמציבה בפנינו גורמי דחק באופן קבוע.

לקריאה נוספת - נשירת שיער ובריאות הנפש

הדחק שאנו מתמודדים איתו בחיים יכול להיות גם חיובי (כמו במקרה של חתונה) וגם שלילי (כמו במקרה של לוויה). הדחק השלילי נוטה להזיק לנו יותר, אך בשני המקרים ישנו עומס עצום על המערכת.

גורמים היוצרים באדם נטייה לדחק

הדחק חמור ביותר כאשר הוא משבש את התפקוד. המידה בה הוא ישבש תלויה ביחסי הגומלין שבין מקור הדחק עצמו, למשאבים שיש לאדם שחווה אותו.

עד כמה משפיע הפרעת דחף על התפקוד שלנו? זה תלוי בגורמים רבים: משך הדחק - האם הוא מצב מתמשך או שמא אירוע חד פעמי; והבלעדיות שלו - נמצא שלגורמי דחק יש השפעה מצטברת - למשל במקרים של זוגות שנתונים שנים במערכות יחסים לא מספקות, אדם שמגיע לעבודה לא מספקת יום אחרי יום, או בעיית בריאות מתמשכת של האדם או של אדם שקרוב לו. כמובן שגם סמיכות גורם הדחק לאירועים אחרים בחיים משפיעה.

קיראו גם על: מיגרנות - בין גוף לנפש

למה יש אנשים שבנסיבות דומות יגיבו אחרת? הדבר תלוי בתפיסה של האיום, כמו גם ביכולת האישית של כל אדם לשאת דחק - מה שנקרא סיבולת דחק. איום לא חייב להיות אמיתי כדי להיתפס ככזה ולגרום לדחק רב, ואנשים רבים מזדעזעים אפילו רק לנוכח המחשבה של "מה עלול היה לקרות".

בבסיס העניין קיים הפחד מאובדן שליטה, ולכן נמצא כי ככל שהאדם יכול לצפות מראש את המשך השתלשלות העניינים, כך הוא יוכל להתמודד עם זה טוב יותר. למעשה, ככל שאנחנו מבינים את טיבו של מצב הדחק, נערכים לקראתו, ויודעים כמה זמן הוא ימשך - כך תופחת חומרתו.

לקריאה נוספת: חרדה - Anxiety

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור