x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

דמיון מודרך ו-NLP – עזרה עצמית ויצירתית לנפש

תאריך: 06/07/2014 15:12   מחבר: קולות לבריאות הנפש

אם אי-פעם התנסיתם בתרגול מדיטציה או יוגה, ביקרתם בפסטיבל רוחני, למדתם משחק או אפילו השתתפתם בפעילות גיבוש במסגרת העבודה שכללה אלתור או הרפיה, אם אי-פעם קראתם ספר או ראיתם סרט – הרי שהתנסיתם בתרגול וחוויה של דמיון מודרך.

בין אם אנחנו יושבים בגפינו ובולעים את מילות הספרים המכניסות אותנו לעולם שכולו פנטזיה ומציאות אלטרנטיבית, בין אם אנו נותנים לבמאי הסרט לשכנע אותנו שהמציאות על הצג מולנו היא ממשית ואף מצליחה לעורר בנו רגשות ובין אם אנו שוכבים בהרפיה על מזרון לצלילי מוסיקה נעימה וקולו של מדריך המכוון אותנו להיות מודעים לגופנו ולדמיין את עצמנו במקום האידאלי ביותר עבורנו באותו הרגע – אנו עוברים מסע מודרך של שחרור ועזרה עצמית. 

דמיון מודרך לבריאות הנפש

הדמיון המודרך הטיפולי (Guided Affective Imagery), בדומה לתכני התרבות הפופולרית, משכנע ומוביל אותנו ולו לזמן מוגבל, לממלכה של דימויים אלטרנטיביים, שבעזרתם אנו מתעמתים עם הצטברות של פחדים, תשוקות ולבטים.

בשונה מהתכנים הפופולריים, למטפלים בדמיון מודרך ובשיטותיו יש הסמכה מקצועית לעמת אותנו באמצעות הצורות, המילים והדימויים, עם חרדות ורגשות מורכבים, בתהליך של טיפול ממוקד.

טיפול בדמיון מודרך אינו רק מתווך בינינו לבין הדימויים הכמוסים בנפשנו, אלא תפקידו לטפל ולפתור את חרדותינו, בדרך ציורית, מטאפורית ובלתי-שיפוטית, ובכך להביא למרפא בנפשנו.

הטיפול

דמיון מודרך, הקרוי גם דמיון מונחה, כשמו כן הוא – הדרכה באמצעות הדמיון. תפקידו של המטפל לפרוש באוזני המטופל את הדימויים, אך העבודה הממשית היא במוחו ובדמיונו של המטופל, הרוקם את הדימויים לצורות של ממש בעיני רוחו.

המטאפורות שבהן משתמש המטפל תפקידן להעלות אסוציאציות מובלעות ולא-מודעות בנפש המטופל ובאמצעות החוויה הדמיונית, המתרחשת בהרפיה מלאה, להשתמש בהן לריפוי עצמי.

ישנה אפשרות לבצע את הטיפול באופן יחידני - מטפל-מטופל, או בקבוצה רבת משתתפים - החל משניים מלבד המטפל, כאשר הם עצמם יכולים ליטול את תפקיד המדריך (החלפת התפקידים שכיחה במסעות וסדנאות רוחניות) כך המטופלים חווים את השחרור בצורה משותפת ולומדים כיצד להתרם מהתוצאות בקבוצה.

טיפול קבוצתי - האם זה מתאים לך? לחץ/י כאן לכל המידע

המדריך במפגש הוא המטפל-מתווך, המקריא או מספר טקסט עשיר בדימויים יצירתיים וציוריים השייכים לעולמו של המטופל ולפתרון בעיותיו, באמצעותם המטופל שב ומתכנס בעולמו הכמוס ביותר, אוגר ומדמה את כוחותיו הגדולים ואת היותו בריא ומשופר והוא חוזר למצב ערנות עם הכלים והתחושות החיוביות המקרינים על התנהגות חדשה בפועל.

משך הטיפול הוא עד כשעתיים והישנותו תלויה במצב הנפשי-רפואי עמו מתמודדים. התהליך הוא הדרגתי ותלוי בנכונות המטופל לעבור את המסע לגילוי עצמי.

שיטת ה - NLP: ניתוב לשוני פסיכולוגי

שיטה זו, הנלמדת בסדנאות להכשרת מטפלים בדמיון מודרך ומשמשת בפועל לטיפולים פרטניים וקבוצתיים, נסמכת על המודל לפיו ישנו קשר מוכח בין הנוירולוגיה, הלשון וארגון המידע וקשר זה יכול לשמש ככלי טיפולי יעיל.

בטיפול הייחודי המטפל מתווך עבור המטופל את הקשרים בין דפוסי החשיבה וארגון המידע שלו, כמבנים מושרשים וקושר אותם להתנהגותו בפועל, כך שיהיה אפשר לנבא, לשנות ולשפר דפוסי התנהגות לפי הבנת דפוסי החשיבה והלשון המעצבים אותם.

בבסיסה של השיטה עומדת ההכרה כי המציאות היא סובייקטיבית וכי כל מטופל זקוק לגישה הייחודית לפי דפוסיו הנוירולוגיים האישיים ולפי האופן שבו הוא תופס את המציאות. באמצעות הטיפול משתפרת השליטה בשפה ובתקשורת הבין-אישית, וברצון החופשי לעצב אינטראקציות ועיבוד מידע, ידע ורגשות.

לחצו לקריאה מורחבת בנושא: ביבליותרפיה - טיפול באמצעות קריאה וכתיבה

מיהם המטפלים?

מטפלים מטעם מכונים ייעודיים לדמיון מודרך ולשיטותיו הם לרוב בעלי הכשרה אקדמית קודמת בתחומי בריאות הנפש וההתנהגות: פסיכולוגים, יועצים חינוכיים, מטפלים ועובדים סוציאליים, שבמסגרת לימודיהם הנוספים עברו הכשרה מקיפה בשיטות הרפיה, ריפוי, דמיון, עזרה עצמית, יכולת התמודדות עם הצטברות פחדים, חרדות ורגשות, שיטת NLP, שחזור זיכרונות, מנגנוני הגנה וביטחון, ועוד. לקבלת תעודת מטפל מוסמך בעלת תוקף בין-לאומי עליהם לעבור סדנאות ותרגול בפועל הנוספים על חובותיהם האקדמיות.

מי יכול להתרם מדמיון מודרך ומ-NLP?

דמיון מודרך הוא שיטה להרגעה, שחרור ועיבוד רגשות הרלוונטית לצמתים מגוונים בחיים ולא רק להפרעות תחושתיות או פסיכולוגיות. השיטה יעילה לטיפול במצבים פיזיולוגיים משתנים המופעלים על-ידי גורמי דחק חיצוניים, כמו חרדות לפני בחינות, ראיון עבודה, לידה ומעבר דירה, וכמו עייפות כרונית, מיגרנות, ודיכאון קל עד בינוני.

במקרים מורכבים, כמו של דיכאון קשה או בעיות פיזיולוגיות המצריכות טיפול רפואי, מומלץ ראשית לבצע את האבחונים הרפואיים הרלוונטיים ולהשתמש בדמיון המודרך ככלי נוסף.

תרופות טבעיות למצבים נפשיים - האם זה כדאי? הקליקו לכל המידע בנושא


ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור