x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

הקניית הרגלי ניקיון והיגיינה לילדים - המדריך המלא!

תאריך: 01/07/2014 15:07   מחבר: קולות לבריאות הנפש

נטייתם הטבעית של תינוקות וילדים היא לחקור את סביבתם, למשש חפצים, להריח אותם וגם לטעום מהם. חקירה טבעית זו מתנהלת מתוך התעלמות מוחלטת מהרגלי ניקיון והיגיינה, שהם חלק בלתי נפרד מעולמנו כמבוגרים.

כאנשים מבוגרים כל אחד ואחת מאיתנו מודע לחשיבות הרבה של השמירה על הניקיון והיגיינה בחיינו ובחיי ילדינו. אנו יודעים, כי מעבר לתחושה הנעימה, לניקיון ישנו תפקיד חשוב ביותר בשמירה על בריאותנו ובמניעת זיהומים ומחלות שונות.

לעומתנו ילדים, במיוחד בגילאים צעירים מאד, אינם מודעים כלל למרכיב הניקיון ולחשיבותו. במצב זה, הופכת הקניית הרגלי ניקיון לילדים כבר בגילאים צעירים למשימה חשובה מאוד.

מצד אחד חייבים ללמד ולחנך ומצד שני חשוב לעשות את זה באופן שקול וחיובי, על מנת שלא ליצור אנטגוניזם ושלא לפגוע בנפש הרכה של הילד או הילדה.

נפש בריאה בגוף נקי - ניקיון והיגיינה בגיל הינקות

הקניית הרגלי ניקיון אצל ילדים מתחילה כבר בגילאים מוקדמים ביותר. בגיל חצי שנה מתפתחת היכולת המוטורית, ופעוטות מתחילים לאסוף חפצים שונים ולהכניסם לפיהם. בשלב זה, כאשר הילדים אינם מסוגלים עדיין להבין מה מותר ומה אסור מבחינת הניקיון, צריכים ההורים לשמור על סביבה נקייה עבורם.

לנקות את החדרים, לנגב אבק, לשטוף ידיים לפני הכנת המזון, לנקות מוצצים ופיות בקבוקים, לגזור ציפורניים לילדים ולנגב אפים מנוזלים.

למרות חוסר המודעות של ילדים לנושא ההיגיינה בשלב זה, הקפדה על ניקיון מסייעת להורים בשמירה על בריאותם ובתרגול הרגלי חיים נכונים שישמשו בהמשך כדוגמה אישית.

קיראו בהרחבה על: הדרכת הורים

לשמור על היגיינה בתקופת הגן

בגיל הגן ילדים הם כבר בשלים מספיק כדי להתחיל וללמוד על ניקיון. בגיל זה הם יוצאים מהבית לראשונה וחשופים יותר ללכלוך ולחיידקים.

שכן, בגן ההורים אינם יכולים לפקח על ילדיהם כמו בבית, ישנם ילדים נוספים, מתקיימת פעילות בחוץ והסביבה היא פחות נקייה וסטרילית.

מסיבות אלה, חשוב ביותר להתחיל בהקניית ערכי ניקיון בשלב זה. את הרגלי הניקיון וההיגיינה יש לטפח בילדים לא מתוך דאגה מופרזת או כעס אלא בשיטה חווייתית.

סיפורים, סרטים ומשחקים הם כמה מהדרכים להקנות לילדים הרגלי ניקיון בסיסיים כבר בשלב זה. כמו כן, חשוב ביותר לתת לילד חופש להכיר ולחוות את סביבתו גם אם הוא מתלכלך מעט ולהימנע מיחס היסטרי לקצת אבק, חול ולכלוך.

היגיינה אצל ילדים – כמה עצות חשובות להורים

ניקיון והיגיינה אצל ילדים, כמו אצל מבוגרים, כוללים ניקיון של הסביבה ובאותה מידה ניקיון של הגוף. כדי להקנות לילדים הרגלי ניקיון נכונים כבר בגיל מוקדם, חשוב ביותר להקפיד על כמה כללים בסיסיים.

דוגמה אישית – חיקוי המבוגרים, בייחוד בגילאים מוקדמים, הוא כלי הלמידה המרכזי של הילדים. מסיבה זו, חשוב ביותר לשמש להם דוגמה אישית ולהקפיד על רחיצת ידיים לפני ולאחר הארוחה, צחצוח שיניים בבוקר ובערב, מקלחת מדי יום בשעה קבועה, ניקיון החדרים ועל הרגלי ניקיון נוספים. ילדים החיים באווירה נקייה ילמדו במהרה להפוך לחלק בלתי נפרד ממנה.

ניקיון כחוויה חיובית – חשוב ביותר שהרגלי הניקיון לא יהפכו לטורח על הילדים אלא לחוויה נעימה ורצויה. הפכו את מקלחת הערב לזמן של כייף, השתמשו בצעצועים שונים והקפידו על מתן חיזוקים חיוביים לשימוש בסיר ולניקיון הידיים לאחר מכן. 

רחיצת ידיים – רחיצת ידיים היא אחת הדרכים המרכזיות למנוע העברה של חיידקים ומחלות שונות. במחקרים שונים שנעשו בתחום נמצא, כי מרבית המחלות מועברות בגן כתוצאה משימוש של כמה ילדים באותם צעצועים וחפצים. מסיבה זו, חשוב ביותר להקפיד על רחיצת ידיים באמצעות סבון ולהקנות הרגל זה לילדים כבר בגיל צעיר.

טיפ אחרון להורים: על מנת לשמור על סביבת מגורים נקיה בבית ובחצר הבית, מומלץ בחום לשכור שירותים של חברת ניקיון מקצועית לפחות אחת לחצי שנה. באמצעות ניקוי יסודי ומקצועי תבטיחו לעצמכם איכות חיים גבוהה יותר, סביבה בריאה יותר ונקיה ממזיקים ואלרגיות למיניהן - כאלה שבדרך כלל מציקות בעיקר לילדים.

לקריאה נוספת: פסיכולוג ילדים - מתווך חיוני בשלבי מפתח קריטיים בהתבגרות

טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור