x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

על התמכרות לסמים

תאריך: 22/03/2015 16:15   מחבר: קולות לבריאות הנפש

ספר הסיווג הפסיכיאטרי (DSM- Diagnostic Statistic Manual) לא משתמש למעשה במילה "התמכרות" בנוגע לסמים. עבורו המילה הנכונה היא "תלות", משום שהאדם ממשיך לצרוך את החומר המזיק למרות הבעיות הניכרות שהוא יוצר אצלו.

הגדרה זו כבר מצביעה על המורכבות של נושא ההתמכרות- הצורך הכפייתי לצרוך משהו כנגד כל הסבר רציונאלי. לא פלא אם כן שרוב המכורים מעוניינים בשלב כלשהו להיגמל מהתלות בסמים, אך אובדן השליטה שמלווה את ההתמכרות הופך אותם לעבדים לה. במקרים קיצוניים האדם חי את חייו ממנה אחת לשנייה וכל מהלך חייו נפגע מכך.

ה-DSM מחלק את ההפרעות שקשורות להתמכרות לשני סוגים: הראשונה היא הפרעות נפשיות שנגרמו בעקבות השימוש בסם, כי הרעילות שבו גרמה לבעיה אורגנית.

דוגמה לכך היא הזיות שנובעות משימוש בקוקאין, או אדם שאצלו הסם היווה טריגר להתפרצות של הפרעה נפשית אחרת. השנייה היא הפרעות הנובעות משימוש סדיר ועקבי בחומר, וכוללות שימוש מזיק ותלות בחומרים.

שימוש מזיק זה למשל נהיגה תחת השפעת הסם, או אלימות. תלות זה האפקט שכל הזמן צריך כמויות גדולות והולכות של הסם כדי להרגיש טוב כי הגוף מפתח לסם סיבולת או תסמיני גמילה.

לקריאה נוספת: תמיכה נפשית ברשת האינטרנט

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות לסמים?

התמכרות היא בבסיסה התנהגות כפייתית (ראו הפרעה טורדנית כפייתית), אשר התקבעה והשתמרה ולכן קשה להפריע לה ולשנות את מסלולה.

מה גם שאנשים שסובלים מהתמכרויות פעמים רבות יציגו מחלות נפשיות נוספות, אשר יכולות לסבך את מהלך הטיפול.

אלו גורמות לטיפול בהתמכרות לסמים להיות מאוד מורכב, ולכן נוהגים להזהיר את המכורים המנסים להשתקם שלא ירפו את ידיהם בגלל הקושי הגדול להיפטר מההתמכרות. ככלל התמכרות עשויה לנבוע מגורמי לחץ כגון בדידות או חרדות שונות, שהסמים מסייעים להשכיחם.

אך שינוי מהלכה של התמכרות שהתקבעה אינו פשוט כלל וכלל. תכניות טיפול אפקטיביות כוללות בדרך כלל מרכיבים רבים, ביניהם משפחתיים, חברתיים ותעסוקתיים. בניגוד לסמים קלים כגון ניקוטין או אלכוהול, לא מספיק לעבור את הימים הקשים הראשונים כדי להתנקות.

מכורים כבדים צריכים לעבור לעתים סבבים רבים של גמילה וחזרה ולשמור על הופעה קבועה בקבוצות כדי לשמר את הנסיגה של המחלה הכרונית הזו.

הטיפול כולל טיפול פסיכולוגי ותרופתי, בעיקר על מנת לשקם את תפקוד המוח ולמנוע חשקים. כיום ניתן לקחת תרופות שונות כדי להפסיק התמכרות לניקוטין, אלכוהול והרואין וישנן עוד תרופות בפיתוח.

קיראו בהרחבה על:
טיפול נפשי

הטיפול הפסיכולוגי כולל בדרך כלל טיפול התנהגותי, אשר עוזר למטופלים לשנות את התנהגותם ולמצוא דרכים חדשות להתמודדות. פעמים רבות ישנו צורך בשילוב מערכת המשפט בגלל התנהגות עבריינית.

כיצד ניתן לזהות מכורים?

זיהוי מכורים הוא משימה קשה. הסימנים משתנים מסם לסם ומאדם לאדם. אך ככל שהתלות מתחזקת אנשים אלה יראו סימנים לשוני בהתנהגותם בעבודה ובקרב מכרים וחברים.

לעתים יהיו עיניים אדומות וסגורות למחצה, דיבור איטי ולא מחובר לאחר, חוסר שינה או לחילופין תנומות ארוכות גם הם סימנים אפשריים. לעתים ישנו אובדן לא מוסבר במשקל.

לקריאה נוספת: הפרעות אכילה

סימני מזרק על החלק הפנימי של המרפק או הירך גם הם סימן אזהרה חמור ביותר. במידה וישנו חשש כי האדם משתמש בסמים והוא מציג סימפטומים כאלה, רצוי להתעמת איתו ולחפש אחר עזרה.

כפיית גמילה

סוגיית הכפייה היא סוגיה מורכבת. אשפוז בכפייה מתקיים כשישנה סכנה שהאדם יפגע בעצמו או באחרים. בהתמכרויות קשות לסמים זה המצב. עם זאת, ישנו צורך בצו בית משפט כדי לעשות כן, ובשופט שיסכים לכך.

קיראו בהרחבה על:
תוכנית 12 הצעדים לטיפול בהתמכרויות

אתר קולות בריאות הנפש מציע למי שסובל מהתמכרות לסמים מכל סוג שהוא לפנות לקבלת יעוץ אישי במרפאת המומחים של מרכז ד"ר טל בתל אביב או בחיפה, בשיחת חינם: 1800-100-172. בקליניקה שבמרכז ד"ר טל נצבר ניסיון רב בטיפול בהתמכרות לסמים ואנו בטוחים שתוכלו להעזר בהם ולקבל מענה הולם.

לקריאה נוספת: טיפול קבוצתי בקבוצת תמיכה.

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגור



סגור