x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

זכויות ותמיכה - האינדיווידואל בראי הקהילה

תאריך: 07/07/2010 12:58   מחבר: מערכת האתר

בישראל חיים יותר משמונים אלף אנשים הסובלים מסוג של הפרעות נפשיות כלשהן  וזקוקים לתוכנית שיקומית. רוב רובם של החולים אינו מאושפז בבתי חולים פסיכיאטרים ומשולבים בקהילה ברמה זו או אחרת.

הגישה הגורסת כי יש לשקם נכים נפשית במסגרת קהילה נורמטיבית נכנסה לתוקפה בשנת 2000 עם חוק שיקום נכי נפש בקהילה שהצטרף לחוק יסוד - כבוד האדם וחירותו. ביחד הם מגדירים את פגוע הנפש כאדם עם זכויות בסיסיות אך גם זכויות מיוחדות.

החוק החשוב הזה נוגע בנקודה עמוקה יותר - נכים נפשית זקוקים, ראויים ויכולים לעבור שיקום אמיתי. זהו מסר של תקווה לכל מי שחש כי האדמה נשמטה תחת רגליו.

אין ספק כי הדרך לתשתית שיקומית מושלמת עוד רחוקה אבל כבר כעת ניתן לומר בבירור כי ניתן לשלב נפגעי נפש בכל מסגרת תעסוקתית, חברתית או קהילתית בצורה טובה.

מי זכאי לשיקום, זכויות, הקלות ותמיכה?

כל אדם בעל נכות על רקע פסיכאטרי של לא פחות מ- 40% זכאי לשיקום מתוקף חוק. בנוסף, אדם שנקבעו לו נכות נפשית של למעלה מ – 20% על ידי ביטוח לאומי זכאי לשיקום מקצועי ולקיצבת נכות דרך הביטוח הלאומי.

המאשרים את הזכאות לסל שיקום הם הביטוח הלאומי, משרד הביטחון וועדות לשיקום אזורי. בהתאם לאחוזי הנכות ולהמלצת הוועדות נקבעת גם רמת השיקום ומעורבות הגורמים הטיפוליים והסוציאליים.

מה כולל השיקום של נפגעי נפש?

הגישה השלטת של שירותי השיקום היא התערבות מועטה ככל שניתן ולאפשר למטופל לחיות את חייו כרגיל. השיקום כולל עזרה במציאת מקום מגורים כמו הוסטלים מיוחדים או דיור מוגן בו יש לנכה הנפשי תמיכה סוציאלית ורפואית.

אחת מהמטרות העיקריות של השיקום הוא לשלב את המטופל בתעסוקה. לשם כך נבנו כמה מסלולים של הכשרה, הקניית מיומנויות ותעסוקה נתמכת. שילוב תעסוקתי הוא הגורם מספר אחד לשילוב מוצלח בקהילה וזה נותן למטופל הרגשת שייכות ומוטיבציה.

בנוסף, פגוע נפש זכאי לעובד סוציאלי שיהיה אמון על צרכיו המיוחדים, עזרה בהשכלה, במיסים, בטיפולי שיניים ובקורסים מקצועיים מטעם הביטוח הלאומי.

חשוב להבין כי בד בבד עם הגשת הטפסים לעזרה כלכלית מהביטוח הלאומי, יכול המטופל לגשת לוועדת השיקום ולהתחיל להשתקם ולהשתלב בחברה.

קיראו בהרחבה בנושא: דחק

תמיכה חברתית ומבט קהילתי

ההכרה ההולכת וגוברת בנפגעי נפש מביאה לכך שעוד ועוד עמותות מתגייסות לעזרה. עמותות אלה מאופיינות בהתארגנות על רקע משפחתי. יצירת קהילה תומכת המדברת באותה טרימינולוגיה מקלה על הנכה ועל בני משפחתו.

קיראו גם על: תמיכה ברשת האינטרנט

הדבר בולט במיוחד בתחום הצבאי כאשר העמותות חיפו על חוסר ההקשבה והרגישות של משרד הביטחון. עמותות אלה הביאו להכרה מחודשת בנפגעי נפש והלומי קרב. כיום המצב הולך ומשתפר כשעוד ועוד נפגעי נפש מקבלים את העזרה והתמיכה לה הם ראויים.

חשוב שכל נכה נפשית ובני משפחתו יידעו את זכויותיהם ואת נתיבי השיקום והעזרה המוצעים להם. אין צורך להתמודד עם המצב לבד. נפגעי נפש הם חלק בלתי נפרד מהריקמה האנושית והם מעידים עליה לטובה או לרעה. הפכו את העדות לטובה - בריאות הנפש החברתית צריכה להיות בראש מעייננו.

לקריאה נוספת באתר: התמכרות Addiction הכרה הבנה והתמודדות

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה