x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפולים משלימים בתחום הנפש - טיפול בהבעה ויצירה

תאריך: 30/06/2014 13:00   מחבר: מערכת האתר

רבים מזהים את הטיפול הפסיכולוגי כטיפול הקונבנציונאלי בהפרעות נפשיות. טיפול זה מוגדר כטיפול "מילולי", המשתמש אך ורק בשיחה כגורם לריפוי. עם זאת, במקביל אליו התפתחו לאורך העשורים האחרונים מסלולים המשתמשים בשיטות נוספות.

שיטות אלו התפתחו מתוך ההבנה כי הטיפול המילולי עשוי להיות מוגבל בהגעתו לתכנים לא מודעים, וכי השיחה עצמה פעמים רבות אינה מסייעת אם אין חוויה של שינוי שמשלימה אותה. הטיפולים האלטרנטיביים הידועים ביותר כיום הם טיפולים בהבעה ויצירה (Expressive Therapies), הכוללים לצד או במקום טיפול בשיחות גם שימוש באמצעים שאינם מילוליים.

בין השיטות האלו ניתן למצוא: טיפול באמנות, דרמה תרפיה, ביבליותרפיה, פסיכודרמה, טיפול בתנועה וטיפול במוזיקה.

הכשרת המטפלים ביצירה והבעה

תקופת ההכשרה אורכת בין שנתיים לשלוש, כשדרישות הקבלה אליה הן תואר ראשון בתחום הפסיכולוגיה / הסוציולוגיה או העבודה הסוציאלית, או השלמות של קורסים בפסיכולוגיה לתואר ראשון.

במהלך הלימודים לומדים הסטודנטים רקע תיאורטי הלקוח בעיקר מעולם הפסיכולוגיה והפסיכיאטריה, כבסיס תיאורטי לנושא בריאות הנפש, לצד שיטות וטכניקות טיפול המשלבות בין התיאוריה למדיום הטיפולי הנבחר. במהלך ההכשרה נמצאים הסטודנטים בעבודת שדה עם אוכלוסיות טיפוליות מגוונות ותחת הדרכה צמודה.

השיטות דומות אחת לשנייה במהותן, משום שהן כוללות שילוב בין החוויה לידע. זאת מתוך אמונה כי האדם לומד דברים טוב יותר "על בשרו" מאשר בדיון תיאורטי עם המטפל.

טיפולים משלימים - תיאור קצר של כל אחת מהשיטות

טיפול באמנות (Art Therapy) - טיפול באמנות. המטופל מרוויח גם מעצם היצירה עצמה ומהיכולת שלו לבטא את עצמו באופן שעוקף את הצנזור של האגו, כמו גם מעצם השיחה על התוצר הקונקרטי שנוצר בפניו.

ביבליותרפיה (Bibliotherapy) - ביבליותרפיה היא שיטה שמערבת נרטיבים ספרותיים בטיפול, כדרך להכיר את הנרטיב האישי שהגדיר לעצמו האדם ולשנות אותו לפי הצורך. היא יכולה גם לעסוק בטכניקות כתיבה שעוקפות את מנגנוני הצנזור של האגו.

קראו עוד בנושא: טיפול בדמיון מודרך

טיפול בתנועה (Dance Therapy) - כולל הרחבה של תנועות הגוף כחלק מתהליך ההרחבה של תנועות האדם בעולם. טיפול זה מתמקד בתנועה ובעיבודה, וניתן להפיק ממנו ידע וטיפול ביציבות (רגשית ופיזית), שליטה וכן הלאה.

פסיכודרמה (Psychodrama) - פסיכודרמה היא שיטה שמערבת משחקי תפקידים שמשקפים את המערך הנפשי של האדם. באמצעות טכניקות של הופעה, שיחה, כתיבת תסריט ופלייבק, היא יוצרת תיקון חווייתי לאירועים משמעותיים מעברו.

תרפיה במוזיקה (Music Therapy) - שיטה שמערבת בתוכה שימוש בכלי מוזיקה ובקול, כדרך נוספת לבטא את הצלילים הפנימיים שנמצאים בכל אחד מאיתנו.

למי מתאים טיפול בהבעה ויצירה או טיפול משלים?

מעבר לכך שהם מתאימים לכל מי שמעוניין בכך, טיפולים אלה נמצאו מתאימים לאנשים שהחלק הוורבלי אינו מפותח אצלם, כמו גם לאנשים שניסו מספר טיפולים פסיכולוגיים והרגישו כי דבר מה חסר להם. לעתים דווקא אנשים שמורגלים בטיפול אצל פסיכולוג, מרוויחים מטיפול בהבעה ויצירה משום שהוא פותח פתח חדש לתכנים לא מודעים.

למרות שהטיפול נפוץ יותר בקרב ילדים, גם מבוגרים יכולים להפיק ממנו את המרב. אוכלוסיות כמו פוסט-טראומתיים, הפרעות חרדה, הפרעות אישיות ועוד נמצאו כמפיקות תועלת רבה מטיפולים בהבעה ויצירה.

לקריאה נוספת: CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור