x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפול נפשי - מגוון רחב של טיפולים נפשיים לכל דורש

תאריך: 06/07/2014 15:05   מחבר: מערכת האתר

בימי ראשיתה של הפסיכואנליזה, טיפולים נפשיים נחשבו נחלתם של העשירים בלבד, בני המעמד הגבוה, ונחיצותם יוחסה בעיקר לנשים. עם השינויים התכופים בעולם המדעי ועולם הפסיכיאטריה, טיפולים פסיכיאטריים נחשבו נחלתם של המשוגעים בלבד – אלו הזקוקים לאפסר לריסונם ולתרופות לשיכוך זעמם. ואילו היום, המציאות מורכבת בהרבה – ולא צריך אדם להיות עשיר או משוגע בכדי להיות זכאי או זקוק לטיפול נפשי.

נהפוך הוא - הטיפולים הנפשיים הפכו במידה מסוימת למעין אופנה, כאשר הם אינם מוגבלים עוד במיסקונספציה לפורמט הפסיכואנליטי או הפסיכיאטרי-תרופתי הסטריאוטיפי.

בין אם מדובר במבוגרים, בילדים ונוער, באשה, בזוג נשוי או בקשישים, בקרייריסטים, באמנים אובדי-דרך ובאנשים מבולבלים מן היישוב - לכולם אפשר להתאים טיפול נתון, משום שטיפול נפשי כיום הוא בראש ובראשונה טיפול אינדיווידואלי היוצא מתוך נקודת הנחה שהאדם הוא יצור חופשי, אוטונומי, רודף משמעות, סדר ובעל שאיפה למימוש עצמי.

המערכת הרפואית המודרנית מספקת מענה לצרכים האנושיים הבסיסיים ביותר ועד לחמורים ביותר – מפסיכואנליזה, טיפולים קוגניטיביים, טיפולים קצרי מועד או ארוכי מועד, עבור בטיפולים קבוצתיים ומשפחתיים, טיפולים וייעוץ לגיל ההתבגרות ועד להיפנוזה והומאופתיה (ואפילו טיפולים ברוח הפמיניזם והאקזיסטנציאליזם, ההומניזם או פשוט ייעוץ פילוסופי – התחום העולה בשנים האחרונות).

יש לשים דגש על העניין שלא כל מי שמתייג עצמו בתור "מטפל נפשי" הוא אכן פסיכולוג מומחה או בעל רשיון לעסוק בפסיכותרפיה. בבואכם לקל טיפול נפשי, ביחרו היטב למי אתם פונים. אתם יכולים להיעזר לשם כך באינדקס המטפלים שלנו.

היפנוזה כמקרה מבחן של הטיפול הנפשי

נדמה כי השם הסטריאוטיפי שדבק בהיפנוזה עד לפני כעשור שכך מעט. כיום ידוע כי ההיפנוזה איננה שיטה מסוכנת המפקידה את המטופל בידי המטפל העשוי להביא אותו לביצוע פעולות מסוכנות בניגוד לעקרונותיו או הפעלת מניפולציות בזכרונו ואופן חשיבתו – אלו תחומים מורכבים ומסועפים במוח, ובעת הטיפול ההיפנוטי, המטופל מודע חלקית למצבו, ולכן לא מסוגל לעשות דברים הנוגדים את רוחו.

המטופל עובר למצב הרפיה פיזי ומנטלי, ובעקבות הרפיה זו הוא מסוגל לאפשר למטפל להשתתף בנבכי דאגותיו ומאוויו ביחס לנושא שלשמו הוא הגיע לטיפול. הדמיון המודרך שנוקט המטפל מסייע למטופל להסתכל על המכשולים בחייו בצורת סמלים וכך להתגבר עליהם.

שיטת טיפול זו יעילה למשל במקרים של התמכרויות לחומרים נרקוטיים – הטיפול מסייע לזהות ולקשר בין המושאים הממכרים לבין רגשות חיוביים או שליליים ולבין סמלים העוזרים להבינם טוב יותר.

באמצעות הטיפול ההיפנוטי המטופל רואה את בעייתו באור חדש, סימבולי ואפקטיבי היוצר אצלו את ההתניה הרצויה בין המושא לבין שאיפתו האמיתית להתנקות ממנו.

לקריאה נוספת: טיפול משלים

בבחירת המהפנט יש לזכור כי המטפל בהיפנוזה על פי חוק בישראל חייב להיות רופא או פסיכולוג מומחה שעבר הכשרה והסמכה וכן עליו להיות חבר באגודת הישראלית למטפלים בהיפנוזה. עלות פגישה במרכז להיפנוזה רפואית הינו 350 שקלים כולל מע"מ.

שיטת טיפול פופולרית היום היא זו המשלבת שתי אסכולות טיפוליות ביחד – את ההתנהגותית והקוגניטיבית, משום שהיא מזהה את הפרודוקטיביות שבסינרגיה ביניהן.

הרי אדם שמודע למצוקותיו יודע כי לא תמיד מספיק להכיר במצוקות – צריך לדעת כיצד ליישם הלכה למעשה התנהגות המאזנת וממגרת אותן, וכך גם להיפך, לדעת כיצד לא לחזור על דפוסי חשיבה שליליים שיחזירו את אותם קשיים שוב ושוב גם לאחר מיגורם.

בקונפליקט זה מטפלת הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית, והינה בגדר טיפול נפשי מומלץ, משום שהיא משלבת את ההכרה בקיומם של דפוסי חשיבה ודפוסי התנהגות ומטפלת בשניהם גם יחד. הטיפול מזהה את הדפוסים ההרסניים – למשל מחשבות שווא ותפיסת נחיתות עצמית מבחינה קוגניטיבית, וחוסר יכולת לסיים משימות והתדרדרות לפעולות חסרות משמעות מבחינה התנהגותית – ומתאימה למטופל טיפול ייחודי המנטרל אותם.

טיפולים אלה נערכים עד פעמיים בשבוע, ועלותם בין 300 ל-600 שקלים לפגישה. הטיפול אורך עד שעה וחצי. וההפרעות המתאימות לטיפול זה במיוחד הן הפרעות שניתן לטפל בהן גם באופן קצר מועד כמו חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה, הפרעה טורדנית כפייתית, היפוכונדריה, התמכרות לאלכוהול או התמכרות לסמים, בעיות שינה, בעיות מיניות ועוד.

לקריאה נוספת: עייפות כרונית

המחיר הממוצע לטיפול נפשי, כשהנפוצים בהם הם עדיין הפסיכולוגיים – נע בין 150 ל-400 שקלים לפגישה של עד שעה. לעיתים אפשר לקבל הנחה משמעותית דרך קופת החולים וכן קיימת האפשרות לטיפול נפשי במימון המדינה בפנייה למרכזי בריאות הנפש של קופות החולים או טיפול פסיכיאטרי במרכזים פסיכיאטריים.

טיפולים מוזלים מוענקים גם על ידי סטודנטים לתואר שני בפסיכולוגיה ומחירם הממוצע הוא 50 שקלים בלבד. מחירה של פגישה במסגרת טיפול קבוצתי עומד בממוצע על 200 שקלים, כשמדובר ב4-5 פגישות בחודש.

קיראו עוד על: הפרעות נפשיות

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור