x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

פסיכולוגיה של ילדים ונוער - עולם שונה וגישות מגוונות

תאריך: 07/07/2010 12:28   מחבר: מערכת האתר

ילדים מאופיינים בקשת התנהגויות מיוחדת - היא אופיינית רק להם, וחלק מתהליך הילדות וההתבגרות, היא הגיונית ומתבקשת. התנהגויות מסוימות שלא תחשבנה נורמטיביות או מקובלות אצל אדם בוגר – כמו חוסר שליטה בתגובות רגשיות, פחדים לא רציונליים, התנהגות מוחצנת או דיבור לא הגיוני ובלתי עקיב - הן נורמליות בקרב ילדים ומהוות שלב הכרחי כמעט בהתבגרותם ובבחינתם את הסביבה ואת התאמתם אליה.

ואולם, לא כל התנהגות הינה שלב ילדות עובר ומתבקש שיש להתייחס אליה בביטול יד ובסלחנות. ישנן התנהגויות שיכולות לרמוז להפרעות אישיות, למצוקות נפשיות ולחוסר איזון כימי.

בהתאם לחומרת הבעיה המתגלה יש לטפל בה בסיוע פסיכולוג או פסיכיאטר. בתור הורים, אחים, ובכלל כחלק מן העולם הזה, חשוב להכיר את תחום בריאות הנפש של ילדים ונוער.

בעיות נפשיות בקרב ילדים ונוער - איך מזהים סימני אזהרה

דיכאון היא הפרעה לדוגמא שמאוד קשה לזהותה בקרב ילדים אך ניתן במקרה הזיהוי לטפל בה באמצעות סיוע פסיכולוגי ובמקרים קשים יותר בסיוע פסיכיאטרי.

קראו על: תרופת נגד דיכאון

בשנים האחרונות גיל הילדים המאובחנים כסובלים מדיכאון יורד, עד כי התגלה בשנים האחרונות שילדים אף מתחת לגילאי שלוש יכולים לפתח תסמיני דיכאון ומצוקה.

צריך לזכור בהקשר זה שעד לפני כעשור, רוב המאובחנים בדיכאון היו צעירים בגיל ההתבגרות ומעלה. בשנים אלו חל מהפך מסוים בעיקר הודות לשיטות האבחון שהתייעלו.

הרציונליזציה מאחורי המחדל שהתקיים לפני כן היא שהיה קשה לזהות דיכאון בקרב ילדים צעירים משום שהם מפנימים אותו והוא מבוטא בדרכים שקשה לעמוד עליהן.

במידה והילד פאסיבי מידי, בעיקר בעת פעילויות שאמורות להפעילו, או עצוב מידי במסגרת שאמורה לשמחו, מופנם מידי ונוטה לאיפוק קיצוני בפני זרים, אבל מתפרק רגשית רק בבדידות, אזי כנראה יש לילד מצוקה נפשית כלשהי והיא בעיה פסיכולוגית לכל דבר שניתן לטפל בה.

למידע נוסף: איך ניתן לזהות שהילד סובל ממצוקה נפשית וזקוק לטיפול?

תפקידם של ההורים והפסיכולוגיה של הילד

תפקידם של ההורים הוא רב במקרה של מצוקות נפשיות - פעמים רבות מתחים בתא המשפחתי, הכוללים אלימות מילולית או פיזית, תנאי גירושין קשים, התעללות או אפליה כלפי אחד האחים האחרים ועוד – אלה מופנמים על ידי הילדים מפנימים גם כאשר היא לא מופנית ישירות אליהם.

ילדים אלה מפתחים חרדות ופוביות חברתיות וסביבתיות, ובעתיד עשויים להיהפך לבוגרים מדוכאים שאינם מסוגלים להכיל או להעניק אהבה באופן עקבי.

קראו בהרחבה על: הדרכת הורים

כמו כן בהקשר המשפחתי, נמצא על פי מחקר שוודי כי ילדים למשפחות חד הוריות הם בעלי סיכון רב יותר לשימוש בסמים ובאלכוהול ולכן יש חשש סביר להסתברות גבוהה יותר אצלם לפתח הפרעות אישיות, הפרעות נפשיות והתנהגויות אנטי חברתיות.

ילדים הנתונים במצוקה משפחתית או חברתית, או בעלי שורש אורגני להפרעה פסיכולוגית כלשהי, יכולים לבטא את מצוקתם בבעיות התנהגות. אלה כוללות קונפליקטים פנימיים ועם הסביבה, קושי בוויסות תוקפנות ואי עקביות בביצוע משימות תוך אפאטיות לרגשות הסביבה. חוקרים מזהירים כי חוסר טיפול בבעיות התנהגות עשוי להביא לפיתוח של הפרעות אישיות בעתיד.

הפרעות קשב וריכוז - בעיה שכיחה בקרב ילדים ונוער

ההפרעה המודרנית השכיחה כיום היא בעיית הקשב והריכוז, המלווה לעיתים בהיפראקטיביות. בנים בגיל צעיר מאובחנים ב-ADHD יותר מבנות משום שההיפר אקטיביות שלהם יותר בולטת, ובמקרים אחרים בנות פשוט חסרות את הפן ההיפר אקטיבי (יש להן ADD) ולכן מאובחנות מאוחר יותר. מכאן שקל יותר לאבחן הפרעת קשב כאשר היא מלווה בהיפראקטיביות.

קראו בהרחבה על: תרופת הקונצרטה להפרעות קשב וריכוז

כמו כן חוקרים מצאו גם כאן כי יש קשר בין תסמיני הפרעות קשב לבין נטייה לפתח נטיות אנטי-סוציאליות. על ההורים מוטל התפקיד לפעול בשיתוף עם הילדים כדי למתן את תסמיני ההפרעה.

לצורך כך עליהם להגדיר לילדים גבולות ברורים ולהיות בעצמם בעלי שליטה ואיפוק - וכאשר הגדרת הגבול נעשית עליה להיות ללא אלימות או התגרות, כי אם מתוך חיבה והבנה, ובעקביות. האבחון עצמו של הבעיה צריך להיות על ידי נוירולוג או פסיכיאטר אך ההתמודדות עם תופעות הלוואי הנלוות אליה מצריכה פסיכולוג ושיתוף פעולה של כל המשפחה.

קיראו באתר על: טיפולים משלימים בתחום הנפש

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה