x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

טיפול מקצועי המתאים לבני גיל הזהב ולקשישים

תאריך: 17/07/2016 11:37   מחבר: מערכת האתר

פסיכוגריאטריה נחשב תחום חדש יחסית בעולם הפסיכיאטריה. השינוי והכלת התחום נובעים מעליית תוחלת החיים במאה העשרים וההבנה כי לאוכלוסייה הקשישה יש מאפיינים פסיכולוגיים משלה. כך נוצרה ההכלאה שבין פסיכיאטר לגריאטר - פסיכוגריאטר.

הפסיכוגריאטר מאבחן מחלות הקשורות לגיל המבוגר כמו אלצהיימר, פרקינסון או שיטיון אך גם מאבחן בעיות נפשיות הקשורות בתהליך הזיקנה כמו דיכאון, חרדה ובדידות. תפקידו הוא לספק את הייעוץ, התרופות ושיטת הטיפול לבעיות הצצות בטווח הגילאים הנ"ל.

רוצים לדעת יותר על תרופות נגד דיכאון חרדה ועוד? לחצו כאן

אוכלוסיית הקשישים הינה אוכלוסייה בעלת צרכים פיזיים, סוציאליים ונפשיים מיוחדים.

זיהוי התסמינים ואבחון המחלה הפיזית או הנפשית הוא המפתח לפתרון הבעיות. מאז שנוסד מקצוע הפסיכוגריאטריה יש לקשישים מקום לפנות אליו ולקבל טיפול וייעוץ המתחשב במאפיינים הייחודיים שלהם.

מהלך ההתמחות של פסיכוגריטאר

פסיכוגריאטר הוא רופא אשר עבר התמחות של ארבע שנים בפסיכיאטריה ועוד שנה התמחות בפסיכוגריאטריה. בתום ההתמחות הוא מפתח מיומנויות הקשורות אך ורק לאוכלוסייה הקשישה:

•    ביצוע בדיקה פסיכיאטרית והטווית תוכנית טיפול לבעיה

•    ביצוע הערכה קוגנטיבית ותפקודית בגיל המבוגר

•    גיוס המערך התומך הכולל משפחה ועובדים סוציאליים לתהליך הטיפול

קיראו גם על: טיפולים משלימים בתחום הנפש

ההשלמה בפסיכוגריאטריה מסתיימת במבחן הכשרה שלאחריה יכול הפסיכוגריאטר להתחיל בעבודתו.

ידע מעמיק בתחום הזיקנה

כאמור, פסיכוגריאטריה שונה מכל תחום פסיכאטרי מפני שהיא מכילה בתוכה מרחב עצום של נושאים שונים הנוגעים לתחומים אחרים.

אמפטיה ורשימת תרופות אינן מספיקות במקרה של קשיש סובל. על הפסיכוגריאטר לגייס ואף לדאוג לאפוטרופוס של הזקן ולמי שמחלתו משפיעה עליו באופן ישיר.

בנוסף, הידע על הגיל השלישי אינו מצומצם לכדי אבחנות פסיכיאטריות אלא יש להעמיק ולהבין את הקשיים המיוחדים של האוכלוסייה כמו העיסוק במוות, בעיות מיוחדות של ניצולי שואה, הקשר בין קריסת הגוף למחלת נפש, היבטים משפטיים, התאבדות בגיל מבוגר, פסיכופתלוגיה המיוחדת לקשיש ועוד ועוד.

קיראו בהרחבה על: התמודדות עם אבל ואובדן

הפסיכוגריאטר ממבט חברתי

פסיכוגריאטר לא מטפל רק בבריאות הנפש של קשישים כפרטים בודדים אלא אחראי על חוות דעת מקצועיות בוועדות הדנות בנושאי מעמד הקשיש במדינת ישראל.

הוא מייעץ לרופאים אחרים בנוגע להידרדרות מנטלית אצל אדם מבוגר, ומייעץ למשפחת הקשיש כיצד להתמודד עם השינויים הפיזיים ולמנוע מצב של הידרדרות נפשית בעקבות מחלה הנגרמת עקב זיקנה.

אל תשליכני לעת זיקנה

תחום הפסיכוגריאטריה אינו קוסם במיוחד לכולם. מאפייני הגיל המבוגר נוגעים לעתים בסופניות ומוות. יחד עם זאת ואולי למרות זאת, מדובר באחד המקצועות החשובים ביותר לחברה מתוקנת.

חברה שאינה דואגת לזקניה אינה ראויה להיקרא חברה נאורה. הקשיש הוא תיבת אוצר המכילה את השאיפות, הפחדים, החרדות והחוזק של החברה והתרבות ממנה הוא בא. כשלונו - כשלוננו, הצלחתו - הצלחתינו.

ההתגייסות לשיפור חייו של הקשיש עוברת דרך תחנות רבות, החל מדפוסי מחשבה תרבותיים, מערך סוציולוגי הדואג לדיור ואורח חיים מכובד וכלה בעזרה רפואית אמיתית. פסיכוגריאטריה הוא אחד התחומים שככל שנעמיק בהם כך יתגלו לנו סודות האנושות והאנושיות.

קיראו עוד על תחום זה: זכויות ותמיכה.

טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.