x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

פסיכולוג ילדים - מתווך חיוני בשלבי מפתח קריטיים בהתבגרות

תאריך: 27/07/2010 17:01   מחבר: מערכת האתר

בניגוד רב אלינו הבוגרים, ילדים יכולים להיות לעיתים חסרי אונים בהבעת רגשותיהם. החל מבעיות קטנות ועד למצוקות גדולות - אפשר למצער לחיות עם ילד שעבורו כל יום הוא בגדר סיוט מתמשך, ואפילו לא לדעת זאת.

וגם כאשר הורים חוששים וכן מפנים את ילדם לפסיכולוג ילדים, הילד איננו מבין במה מדובר שהרי אין לו את הידע ועולם המושגים הבוגר המתאים לכך.

לכן חשוב בראש ובראשונה מצד ההורים לתשאל את הילד, לשוחח איתו על בעיותיו ולספר לו על כך שיש אפשרויות לסיוע חיצוני מאנשים שמומחים לכך ושזו עבודתם.

מהן הבעיות הנפוצות אצל ילדים המצריכות טיפול פסיכולוגי?

ילדים חוששים ומגיבים לדברים רבים - חלקם מביעים פחדים מחושך, מבעלי חיים, חלקם כבר חווים לבטים בזהות מינית.

לחלקם יש בעיות הרטבה בלילה ובריחת שתן ביום, אחרים חווים התמודדות עם גירושין, בעיות אלימות בין האחים, חוסר פופולריות בבית הספר, אי הצלחה בלימודים וקשיי קשב וריכוז או לקויות למידה שאינן נובעות מהפרעת קשב, בעיות משקל, הפרעות אכילה, שיעור יתר, פער בגדילה (ילד מפותח מידי או להיפך) ועוד.

כל אלו, כל בעיה בדרכה, עשויות להביא את הילד למצוקה אישית קשה, לתסביכים הקשורים להגדרת העצמי מול הסביבה, לקשיים בתפקוד עם בני משפחה, עם החברים ובבית הספר.

קיראו בהרחבה על: גיל ההתבגרות בראי הפסיכולוגיה

על אלו נוספת העובדה המרה כי ילדים רבים הינם קורבנות להתעללות פיזית או נפשית בביתם. מחקרים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים גילו זה מכבר כי ישנו קשר מובהק בין גדילה תחת התעללות לבין סבירות גבוהה לפיתוח של הפרעות דיכאון וחרדה בקרב ילדים ומתבגרים.

קיראו עוד על פסיכולוגיה ועל פסיכיאטריה.

בתוצאות מחקר שהוצגו בישראל נמצא כי ילדים שנחשפו להתעללות לפני גיל 13 היו בעלי סבירות גבוהה לפיתוח מצוקה רגשית ובעיות שינה, ואלו שמעל גיל 13 וחוו התעללות הם בעלי סבירות לפיתוח של הפרעות נפשיות כגון חרדה ודיכאון באופן ספציפי.

באילו גילאים מומלצת התערבות פסיכולוגית?

כיום כאשר ידוע כי טווח הגילאים שבו מתגלים סממנים למצוקות נפשיות בקרב ילדים התרחב, הגילאים שבהם צריך סיוע הם מגוונים.

ואולם בדרך כלל ילדים מגיבים ומפנימים מצוקות אחרי גיל 5-6, כלומר בגיל בית הספר היסודי - שלב קריטי לאתר מצוקות נפשיות לפני שתהפכנה לנטל נפשי שילווה את הילד כמתבגר וכאדם בוגר.

למידע נוסף: כיצד ניתן לזהות שהילד זקוק לטיפול?

אך לא רק בגיל היסודי - כשילד מגיע לחטיבת ביניים הוא נכנס בשעריה של סביבה חדשה ומאיימת, בה הילדים כמותו הם רבים במספרם אך שונים ממנו במראה ובהתנהגותם. ישנם ילדים שיכולים להגיב קשה להלם שבכניסה לחטיבת הביניים ולפתח תסביכי ביטחון והגדרה עצמית.

עם יועץ/ת בית הספר הם לא תמיד ישתפו פעולה משום שמדובר עדיין במסגרת הבית ספרית המאיימת עליהם. לכן מומלץ לעשות זאת בשיתוף עם ההורים ולא בתיווך בית הספר דווקא, ואם בוחרים בכל זאת שכן, אז מומלץ להתייעץ עם הילד.

בתיכון, יש לציין, הלחץ החברתי גובר וישנה סכנה סבירה לשימוש בסמים, באלכוהול ולפיתוח התנהגויות עברייניות. פעמים רבות ילדים נוטים להתנהגויות כאלה מתוך המצאות במעגלים חברתיים סגורים הלוחצים עליהם.

קיראו בהרחבה על: התמכרויות

יש לפעול בשיתוף עם הילד ולא נגדו, ולפתוח אותו לאפשרות של סיוע חיצוני ומתן נקודות השקפה פתוחות ולא שיפוטיות כלפי המצב שהוא נמצא בו.

פסיכולוג ילדים - חובה או זכות?

התיאוריות חלוקות לגבי ההכרח בטיפול פסיכולוגי לילדים. אחדים יגידו בוודאי שכפיית טיפול על ילד הינה מיותרת או מנטרלת את יכולתו הטבעית להתמודד עם בעיות וקונפליקטים בעצמו.

אחרים יגידו שילד שנזקק לתמיכה חיצונית והדגשת מצוקותיו, תוך הענקת משוב מתמיד, ובמידה ואיננו מקבל אותם, הוא עשוי לפתח הפרעות אישיות והפרעות חברתיות, ולסבול תוך כדי קיום המצוקות ומאוחר יותר בחייו הבוגרים.

גישת האמצע המומלצת היא לדובב את הילד כמה שיותר מוקדם ולפתור עימו קונפליקטים בתיווך פסיכולוג במידה וההורים אינם כשרים לכך - מה שקורה בפעמים רבות כאשר אין להם את הכלים שיש לפסיכולוג מוסמך ובעל נסיון.

לקריאה נוספת: הדרכת הורים

טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור