x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

פסיכותרפיה מהי ומה מטרתה?

תאריך: 06/07/2014 15:13   מחבר: קולות לבריאות הנפש

פסיכותרפיה היא שם כללי לטיפול באמצעות שיחה, המתרחשת במסגרת של יחסי גומלין בהם מתקיים חוזה טיפולי בין מטפל שעבר לכך הכשרה מקצועית ובין מטופל פרטני, זוג או קבוצה. הנושאים בהם טיפול כזה עוסק הם נפשיים.

מטרת הפסיכותרפיה היא להגביר את תחושת הרווחה של האדם. ישנו מגוון שלם של טכניקות המשמשות למטרה זו, ביניהן שיחות, שינוי התנהגותי או מחשבתי, התוודעות לדחפים לא מודעים או עיבוד חוויות עבר.

מי שעוסק בפסיכותרפיה תחת ההגדרה הזו הם אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש, העוסקים בטיפול או בייעוץ: פסיכיאטרים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים, מטפלים בהבעה ויצירה, פסיכואנליטיקאים ועוד.

תחומים בפסיכולוגיה - מפסיכולוגיה אבולוציונית ועד תעסוקתית

סוגים שונים של פסיכותרפיות 

ישנם כמה תחומים מרכזיים של פסיכותרפיה, אך תחומים חדשים צצים מהתחום האלטרנטיבי ומקבלים עם הזמן הכרה גם בזרם המרכזי:

פסיכותרפיה פסיכואנליטית- הגישה הראשונה והקלאסית ביותר לפסיכותרפיה. היא עוסקת בניתוח הלא מודע של המטופל והעלאת דחפים ומחשבות לא מודעים אל המודעות שלו.

זאת ניתן לעשות באמצעות טכניקות שונות כגון: אסוציאציות חופשיות, ניתוח חלומות ופנטזיות, אשר מתוכן המטפל מפרש מהו טבען של הפנטזיות שיוצרות אצל המטופל את הסימפטום.

טיפול קוגניטיבי ביהביוריסטי (CBT)- מתמקד בזיהוי דפוסים לא מסתגלים של חשיבה ובשינוי דפוסים לא מסתגלים של התנהגות כדי לשפר את ההיענות הרגשית ואת אינטראקציות עם האחר.

מה עושים בטיפול קוגנטיבי התנהגותי? לחץ/י לקריאה

פסיכותרפיה פסיכו דינאמית- אולי הגישה המוכרת ביותר לכולנו, המבוססת על הפסיכואנליטית אבל היא קצרה יותר ופחות אינטנסיבית ממנה.

פסיכותרפיה גופנית- עוסקת בבעיות של הגוף כקשורות באופן הדוק לתופעות גופניות, כולל מיניות האדם, טונוס השרירים שלו, הרגלי הנשימה, בריאותו ועוד. התרפיה הזו משלבת גם עיסוי ותרגילים גופניים אחרים בנוסף למגע.

פסיכותרפיה בהבעה ויצירה- שילוב בין טיפול בשיחות לאמצעים הבעתיים אחרים כגון פסיכודרמה, טיפול באמנות, טיפול בתנועה, טיפול במוזיקה, ביבליותרפיה וכן הלאה.

טיפולים משלימים בתחום הנפש - לחץ/י לקריאה מורחבת

חשוב לציין כי ישנן מאות גישות שונות לפסיכותרפיה ואסכולות של חשיבה. כל מטופל חופשי לבחור לעצמו את הגישה אליה הוא מתחבר ואותה הוא מעריך שתוכל לסייע לו.

למי מתאים טיפול פסיכו תרפויטי?

למעשה כל מי שמתמודד עם קושי נפשי כלשהו, בין אם הוא מאובחן או לא מאובחן, רצוי שישקול  את האפשרות לשוחח על כך עם איש מקצוע באופן דיסקרטי ומוגן, כדי שיסייע לו להתמודד עם המצב או התקופה אותה הוא עובר.

טיפול פסיכו תרפויטי אפשר לקבל גם דרך קופות החולים וגם באופן פרטי. היתרון בטיפול פרטי הוא היכולת לבחור את המטפל מתוך שלל הגישות ואנשי המקצוע. בנוסף אין מגבלה למספר המפגשים כפי שמגבילים בקופות החולים. מד שני החיסרון הוא המחיר, הגבוה יותר בפרטי מאשר דרך סבסוד קופות החולים.

פסיכולוגיה - מענה מודרני לצרכים נטולי זמן

הוכחות ליעילות טיפול פסיכו תרפויטי

חברות הביטוח מנסות ללמוד איזו שיטה מסייעת יותר לאיזה מצב, ומה יוצר שינוי לטובה בפרק הזמן הקצר ביותר. אי לכך הן מממנות מחקרים רבים שמטרתם לבחון בדיוק את זה. ובכן, למרות גוף ההוכחות המצטבר בתחום, הראיות הן סותרות.

קשה מאוד להחליט איזה טיפול יותר יעיל ועבור מי, משום שישנם גורמים רבים שקשה לקחתם בחשבון במסגרת מחקר, כמו למשל הגורם האנושי של המטפל או של המטופלים הספציפיים.

בנוסף, אין אפשרות ליצור קבוצת ביקורת למחקרים אלה וזאת משום חוסר האתיות שבמניעת טיפול ממישהו רק כדי לראות מה עלול לקרות אם לא יקבל טיפול, מה שמונע מהגעה למסקנה אובייקטיבית שממקמת את הדברים ביחס הגיוני אחד לשני.

עם זאת הסוגים הרבים של הפסיכותרפיות נובעים בדרך כלל מאחת מאותן משפחות ענפות של טיפול. סביר להניח שככל שהמחקר בתחום יתפתח כך ניתן יהיה להבין מהם הגורמים שמסייעים לשינוי ואיזה טיפול מתאים ביותר למצב איתו אנו מתמודדים.

לקריאה נוספת: זרמים מרכזיים בפסיכולוגיה - דינמיקה בין אסכולות במדע צעיר

ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור