x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

קלינאי תקשורת - טיפול בכל סוגי הפרעות התקשורת

תאריך: 06/07/2014 15:10   מחבר: קולות לבריאות הנפש

הצורך בתקשורת מלווה את האדם החל מיום יציאתו לאוויר העולם, אולם מגוון גורמים עלול להפריע לו לעשות זאת בצורה ראויה. הקושי בתקשורת עשוי לעלות, נוסף על מחלות וקשיי דיבור מולדים, גם מגורמים פסיכולוגיים רבים.

לא פעם, כאשר האדם חווה אירוע חמור בחייו, נוצרת אצלו טראומה אשר מביעה לרגרסיה בשפה של האדם, ולכן מקשה על יכולת התקשורת שלו. טראומה שכזו עשויה להימשך שנים ואין הכרח כי היא תחלוף עם הזמן, כך שסיוע של בעל מקצוע, בהקשר הזה הוא מהותי.

קלינאי תקשורת הוא בעל מקצוע מהתחום הפרא רפואי, אשר מטפל באנשים בכל הגילאים הסובלים מהפרעות בהגייה, בהבנה ובהבעת שפה, בבעיות שמיעה, בתקשורת לא מילולית וקשיים נוספים.

תפקידו של קלינאי התקשורת

קלינאי התקשורת מבצע שלל תהליכי אבחון, טיפול ושיקום לסובלים ממחלות וקשיים שונים הקשורים לחלקי הדיבור ופגמים גנטיים.

קיראו בהרחבה על: טיפולים משלימים בתחום הנפש

בעיות קואורדינציה, פגמים פיזיים, שיתוק מוחין, חירשות ואוטיזם הם חלק מהגורמים הפיזיים שהופכים את התקשורת לכמעט בלתי אפשרי עבור האדם.

במסגרת תפקידו ינסה להבין את יכולותיו וקשייו של המטופל תוך בחינת יחסו עם אחרים, תפקודו המשוער במסגרת בה הוא נמצא, מעמדו בחברה ומאפיינים אחרים.

לאחר בדיקות שגרתיות שמטרתן להעריך את יכולות המטופל, דוגמת בדיקת שמיעה, יחל הטיפול אשר עשוי לכלול בין השאר משחקים, הפעלות, התאמת טכנולוגיה המסייעת להתמודד עם הבעיות, עצות לשיפור התקשורת, הקניית טכניקות חיקוי שונות וכן הלאה. הטיפול מותאם באופן אישי, לקשיים הנידונים, לגילו של המטופל ולמצבו המנטאלי.

יתרונות הטיפול אצל קלינאי תקשורת

ניתן למנות מעלות רבות לטיפול של קלינאי תקשורת. כאשר הטיפול נושא פרי והאדם מצליח לתקשר בצורה טובה יותר, כל היבט בחייו משתנה. הביטחון העצמי שלו גובר, הוא מסוגל לבטא את רצונותיו החופשיים ולהשתלב בחברה ביתר קלות.

קראו גם על: ביבליותרפיה - טיפול באמצעות קריאה וכתיבה

נוסף על כך, הטיפול מאפשר לאדם לשנות את הכיוון של חייו. טראומה נפשית עמוקה עלולה בהחלט להחמיר עם השנים, שעה שהצלקת ננעצת עמוק יותר ויותר בליבו של האדם. כאשר חל שיפור באלמנט המהותי של השפה, יכול האדם לצאת לדרך חדשה - בכל אחד מתחומי חייו.

איך בוחרים קלינאי תקשורת?

ניתן למצוא כיום מאות קלינאי תקשורת, הפזורים בכל רחבי הארץ ומטפלים בנושאים שונים בתכלית. הצעד הראשון בדרך לטיפול המוצלח צריך להיות בחירה באדם אשר משמש כקלינאי לתקשורת לכל דבר ועניין.

לצורך זה, חשוב לוודא כי הוא סיים תואר ראשון לפחות במסלול הפרעת תקשורת במוסד מוכר, סיים את תקופת ההתמחות וקיבל תעודה לעיסוק במקצוע.

מפאת רוחב היריעה, חשוב להתאים את ההתמחות המרכזית של המטפל לבעיה עימה מתמודדים, טיפול בקשיי תקשורת של ילדים, למשל.

מעבר לכך, יש לתאם עם הקלינאי את כל היבטי הטיפול, ולראות לאחר מספר מפגשים האם הכימיה בינו לבין המטופל מעלה תחזית אופטימית לגבי המשך הדרך.

קיראו באתר בריאות הנפש על: פסיכודרמה

תגיות בעמוד:   הורים וילדים   
טיפולים מרכזיים בפסיכולוגיה
טיפול פסיכולוגי - קולות
מהו טיפול פסיכולוגי ולמי הוא מתאים?
טיפול פסיכיאטרי - קולות
מה ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לפסיכיאטרי?
CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי - קולות
CBT הוא טיפול קוגניטיבי התנהגותי. קיראו עליו!
הדרכת הורים - קולות לבריאות הנפש
איך לגדל את הילדים נכון? כל התשובות.
פניה לטיפול משפחתי - קולות
טיפול משפחתי נועד לפתור בעיות משפחתיות ולשמור על שלום בית.
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור