x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:
יצירת קשר
חיפוש באתר

ריטלין ritalin והשפעותיו - בעד ונגד

תאריך: 30/06/2014 17:04   מחבר: מערכת האתר

ריטלין Ritalin בשמה המסחרי או מתילפנידאט בשמה המקורי היא חלק ממשפחת התרופות הממריצות ודומה בהרכבה הכימי להורמון אדרנלין שפועלת על מערכת העצבים.

ברמה המוחית, התרופה בעלת השפעה מעוררת אומנם אך בנסיבות מסוימות היא בעלת השפעה מרגיעה. השימוש בתרופה נפוץ מאד בקרב ילדים, בני נוער, מתבגרים ואף מבוגרים הסובלים מבעיות בריאות הנפש כפי שיפורט בהמשך. אך מה אתם באמת יודעים על ריטלין?

כיום, קיימות מספר חלופות שמשך הפעולה שלהן משתנה. התרופה היא אחת האמצעים הנפוצים ביותר לטיפול בתסמונת של הפרעות קשב וריכוז.

הקריטריונים לאבחון התסמונת הקבועים במדריך של אגודת הפסיכיאטרים האמריקאית מתייחסים לתסמונת הפרעות קשב וריכוז המלווה בהיפראקטיביות המכונה ADHD וללא היפראקטיביות- ADD. הגורמים והמקור לה אינם ידועים ואבחונה נעשה על ידי פסיכיאטר או נוירולוג. יחד עם זאת, קיימות דעות מנוגדות באשר לטיפול התרופתי בה.

שימוש בריטלין - מהן עמדות התומכים בתרופה?

מחקרים שנערכו במהלך השנים הובילו לתוצאות לפיהן חוסר אבחון וטיפול בהפרעות קשב וריכוז יכול לגרום למטופל לקשיים במגוון תחומי החיים.


בין השיטות השונות לטיפול בבעיה נחשבת הריטלין לתרופת קו ראשון לטיפול בבעיה בקרב מומחים בתחום בריאות הנפש שרואים בה תרופה אפקטיבית משום המהירות ומנגנון הפעולה שלה.

קיראו בהרחבה על: תרופות להפרעות קשב וריכוז

התומכים מונים לתרופה יתרונות רבים שנובעים מההקלה שלה על התסמינים בשיפור יכולות הריכוז, הזיכרון והפחתת האימפולסיביות. המצדדים אינם שוללים את תופעות הלוואי או הפוטנציאל ההרסני של התרופה בעת שימוש לרעה בה, אך לדידם שימוש זהיר בתרופה עולה על חסרונותיה.

עמדה זו מסתמכת על מחקרים שהראו כי דווקא היעדר האבחון והטיפול בבעיה הובילו בעבר מטופלים רבים לשימוש בחומרים אסורים ושהטיפול התרופתי המסייע בהקלת התסמינים מקטין את הסיכויים להתנהגות עבריינית שנובעת מתחושת הכישלון וההפרעה בתפקוד.

בדומה, לדידם יעילות השימוש בתרופה גבוה בהרבה לעומת תרופות מקבוצות אחרות והסיכונים בה נמוכים יותר לעומת תרופות אחרות מאותה משפחה. התומכים סוברים כי תופעות הלוואי של התרופה יכולות לחלוף בשימוש ממושך וכי היא הוכחה כבטוחה לשימוש במקרים בהם ההיסטוריה הבריאותית תקינה.

קיראו גם על: קונצרטה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז

נגד שימוש בריטלין - מהן עמדות המתנגדים לשימוש בתרופה?

את העמדות המתנגדות לטיפול בריטלין ניתן לחלק לכאלו ששוללות טיפול בתסמונת באופן כללי ואחרות שטוענות כי לשימוש בריטלין חסרונות רבים שלא זוכים לתשומת הלב הראויה.

אנשי מקצוע שונים בתחום החינוך סוברים ששימוש בתרופות לצורך הגברת יעילות הלמידה של התלמיד אינו ראוי משום שהוא מקל על המשימה הפדגוגית ואינו מאפשר לתלמיד למצוא את אסטרטגיות הלמידה המתאימות עבורו.

מלבד זאת מצביעים המתנגדים גם על תופעות הלוואי של הרכיב הפעיל בתרופה הכוללות בדרך כלל חוסר תיאבון, כאבי בטן, עייפות, כאבי ראש ועוד.

קיראו בהרחבה על: שימוש בתרופות טבעיות למצבים נפשיים

בדומה עלולה לחול בעייתיות בשימוש בתרופה במקרים של חרדה, הפרעות במצבי הרוח, היסטוריה של לחץ דם גבוה, מחלות קרדיווסקולריות, הפרעות קצב, שימוש בחומרים או אפילפסיה. 

סוגיה נוספת בויכוח היא הפוטנציאל לתלות בשימוש ממושך בתרופה. הריטלין נכלל בחלק ב' של פקודת הסמים בחוק העונשין תשל"ז-1977 בשל הפוטנציאל שלו לשימוש לרעה ושלא למטרות הרפואיות שלו ונמכר בצורה חוקית רק על ידי מרשם רופא. חלק מהמתנגדים חוששים שהשימוש בתרופה הוא מקור לפיתוח התמכרות לחומרים אחרים בעתיד.

לקריאה נוספת: סטרטרה Strattera - תרופה להפרעות קשב וריכוז

הפרעות נפוצות והנפש שלך
חרדה - הפרעות נפשיות
הפרעות חרדה מהן?
דיכאון והטיפול בו
קיראו על דיכאון ואופן הטיפול בו
הפרעות אכילה והטיפול בהן
קיראו על הפרעות אכילה והטיפול בהן
הפרעות אישיות והטיפול בהן
מהי הפרעת אישיות?
סכיזופרניה והטיפול בה
קיראו על סכיזופרניה ועל הטיפול בה
ליחצו כאן להוספת תגובה
סגורסגור